Akumulator w smartfonie

Źródło zasilania to dla każdego urządzenia elektrycznego podstawowy komponent, bez niego się nie uruchomi. Zaś utrata zasilania w krytycznym momencie, w trakcie ważnej rozmowy, czy podczas aktualizacji systemu może przysporzyć nerwów i dodatkowych siwych włosów. Dlaczego akumulator jest tak ważny i co na niego wpływa?

 

Akumulator w telefonie jest niezbędny, przekonał się o tym każdy, kto zapomniał zawczasu podłączyć telefon do ładowarki, zanim ten zdążył się całkowicie rozładować. W takiej sytuacji telefon po prostu wyłącza się samoczynnie, a niekiedy nawet na skutek wbudowanych zabezpieczeń, które mają na celu ochronę żywotności akumulatora, gdyż w przypadku, kiedy trwa w stanie całkowitego rozładowania szybko traci swoje właściwości do regeneracji – ponownego ładowania.

 

Moc do wszystkiego

 

Telefon komórkowy zużywa moc do każdej czynności, nawet utrzymywanie stanu gotowości przy wyłączonym ekranie pobiera energię. Jednym z kryteriów oceny i porównania jakości akumulatorów jest czas, przez jaki urządzenie może pozostać w stanie gotowości do działania. Dzisiejsze telefony Samsung oferują nieraz czas przekraczający 48 godzin i więcej. Są jednak procesy, które zużywają tej energii więcej. Przykładowo najwięcej mocy potrzeba do uruchomienia i grania w gry na telefonie, zwłaszcza te trójwymiarowe, gdyż wymagają często ogromnej mocy obliczeniowej. W czasach pierwszych domowych pecetów granie na telefonie było nie do pomyślenia, a dziś mamy niekiedy większą moc obliczeniową w telefonie, ba, nawet więcej rdzeni procesora, niż w starym, poczciwym składaku. Tymczasem poza grami telefon spełniać może wiele innych, multimedialnych funkcji. Pod kątem wymaganej mocy na czele plasuje się zdecydowanie nagrywanie i odtwarzanie filmów wideo, oraz robienie zdjęć. Im wyższa rozdzielczość, tym większe zapotrzebowanie. W dalszej kolejności są wszelkie aplikacje wyświetlające dane z zewnątrz, na przykład przeglądarki internetowe, które wymagają stałego połączenia z Internetem, które także wiąże się z koniecznością stałego dopływu napięcia do kluczowego podzespołu telefonu – modemu, odpowiedzialnego za obsługę sieci.  

 

Ostrożnie z telefonem

 

Mimo, że „mózgiem” telefonu jest jego procesor, to pod względem wrażliwości ustępuje on akumulatorowi. Paradoksalnie ten ostatni jest znacznie bardziej wrażliwy na skrajnie niskie i wysokie temperatury. W mediach głośne były przypadki, kiedy telefon przechowywany w zbyt wysokiej temperaturze po prostu wybuchł, dotkliwie raniąc właściciela. Z tego względu lepiej upewnić się, że telefon znajduje się we właściwych warunkach.