Aparat w telefonie komórkowym

Aparat fotograficzny na stałe wpisał się w kulturę człowieka. Zapisanie widzianego obrazu, zwłaszcza za pomocą podręcznego i wygodnego urządzenia jest jedną z podstawowych, wręcz obowiązkowych funkcji współczesnego telefonu komórkowego.  

 

Z początku telefony komórkowe nie miały wcale możliwości robienia zdjęć. Cyfrowy aparat fotograficzny zaczął pojawiać się wraz z kolorowymi wyświetlaczami ekranów, które mogły pokazać zrobione zdjęcie. Niestety były do urządzenia bardzo proste, aparaty robiły zdjęcia bardzo niskiej jakości, o niskiej rozdzielczości, w dodatku małą ilość pamięci w telefonie nie pozwalała na przechowanie zdjęć w oczekiwanej ilości. Wraz z rozwojem technologicznym telefonów zarówno wyświetlacze, jak wbudowane aparaty fotograficzne zyskiwały na jakości, między innymi dlatego, że producenci urządzeń wzajemnie prześcigali się w proponowanych konsumentom rozmiarach ekranów i matryc obsługujących proces robienia zdjęć.

Internet w tandemie z technologią

 

Jednym z najpotężniejszych katalizatorów rozwoju fotografii i smartfonów było pojawienie się pierwszych mediów społecznościowych: Facebook’a, oraz Instagram’a. Możliwość zamieszczania w nich swoich zdjęć błyskawicznie nakręcała sprzedaż i intensyfikowała i bez tego bardzo prężny rozwój technologiczny. Oprócz tego sam Internet zyskiwał na popularności, przez co wszystkie serwisy umożliwiające zamieszczanie własnych zdjęć błyskawicznie gromadziły coraz większe grono użytkowników. Nie bez znaczenia pozostaje efekt nowości, oraz istny boom na serwisy agregujące  znajomości, także nad Wisłą święciły triumfy takie strony jak „Nasza klasa”, czy „Grono.net”, podczas gdy Facebook, Twitter i Instagram powoli, lecz sukcesywnie powiększały liczbę aktywnych użytkowników, by w końcu zdominować konkurencję.

 

Producenci w pogoni za klientami

 

Najwięksi producenci urządzeń mobilnych, tacy jak Apple, Samsung, czy LG proponują swoim klientom coraz to lepsze rozwiązania w postaci bardziej szczegółowych ekranów, które odwzorowują coraz wierniej rzeczywistą paletę barw, większą rozdzielczość – aż do chwili, gdy poszczególne piksele przestały być widoczne gołym okiem, czy większą moc obliczeniową procesora, która pozwalała na płynniejsze i bardziej komfortowe robienie zdjęć, ich późniejszą obróbkę, czy zarządzanie zbiorami i katalogowanie.

 

Aparat w telefonie dziś na każdą kieszeń

 

Urządzenia mobilne stały się tak popularne i powszechne, że znalezienie taniego telefonu z co najmniej przyzwoitym aparatem nie jest trudne. Choć początkowo telefony Samsung dominowały na dolnej i średniej półce cenowej, to jakością szybko dogoniły największych gigantów, co więcej, można nawet powiedzieć, że konkurencja w ścisłej czołówce jest bardzo zacięta, a koreański producent nieubłaganie wysuwa się na prowadzenie.