Kopia bezpieczeństwa, czyli co robić po awarii

Zdarzyło się najgorsze: ekran telefonu zgasł, nie reaguje na wciśnięcie guzików uruchamiających urządzenie. Co można zrobić, by jak najszybciej odzyskać sprawne urządzenie? Kluczem do rozwiązania problemu będzie zawczasu wykonany backup, czyli kopia bezpieczeństwa.

 

W zależności od tego, jakim urządzeniem dysponujemy, procedura może wyglądać inaczej. Dla smartfonów z systemem operacyjnym Android sytuacja jest o wiele łatwiejsza, gdy użytkownik korzysta na telefonie z aplikacji Google np. poczty email, czyli popularnej aplikacji Gmail.

 

Google na pomoc

 

Podstawowa ochrona samsunga jest stosunkowo prosta, ponieważ podstawowe informacje, takie jak lista kontaktów, wliczając w to numery telefonów, adresy email, są zachowywane niejako automatycznie i mogą być osobno synchronizowane na życzenie. W praktyce oznacza to, że istnieje możliwość odzyskania numerów kontaktowych na dowolnym urządzeniu z systemem Android, na którym zostanie przeprowadzone udane logowanie do konta Google. Sprawa komplikuje się, gdy w grę wchodzą kolejne rodzaje danych zapisanych na telefonie, takich jak smsy, mmsy, zdjęcia, wideo, czy dane zainstalowanych aplikacji.

 

Zdjęcia i wideo

 

Zapis ważnych chwil z codziennego życia, ale i tych bardziej wyjątkowych momentów może być równie istotny, jak kontakty i numery telefonów. W przypadku zdjęć i wideo Google ma własne narzędzia, najczęściej domyślnie instalowane na urządzeniach z Androidem, które za pośrednictwem Internetu wykonują kopie wykonywanych zdjęć. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy z nich korzysta, oraz że wykorzystują w dużym stopniu łącze internetowe, stąd bez stałego dostępu do WiFi trudno mówić o regularnie wykonywanych kopiach, oraz możliwości ich odzyskania.

 

Dedykowane aplikacje do kopii zapasowych

 

Urządzenia z systemem iOS (wszystkie produkty Apple), ale też urządzenia na Androida mają osobne, dedykowane aplikacje do przeprowadzania kopii bezpieczeństwa. Dla sprzętu Apple będzie to bardzo rozbudowana aplikacja iTunes, która wymaga instalacji na komputerze stacjonarnym, podobnie sprawa ma się z urządzeniami z Androidem. Istnieje możliwość wykonania pełnego backupu plików z urządzenia mobilnego i przechowywania ich na dysku twardym, lub zewnętrznym. Dodatkowo istnieje też możliwość zapisu najbardziej newralgicznych, istotnych danych w tzw. usłudze chmury (Cloud), czyli na serwerach producenta urządzenia, choć najczęściej jest to opcja o ograniczonej pojemności, co nie pozwala na użycie do pełnego backupu.