Profilaktyka smartfonów

Jak dbać o smartfon, aby służył długo i bezawaryjnie? To pytanie zadaje sobie wielu świeżych użytkowników, zwłaszcza tych, którzy właśnie wykosztowali się na telefon z wyższej półki.

 

Pisaliśmy wcześniej o tym, jak można zabezpieczyć się przed rozładowaniem, które negatywnie odbije się na wydajności akumulatora. Lecz samo dbanie o to, by telefon się nie rozładował nie wyczerpuje listy podstawowych czynności. Co dalej? Przyjrzyjmy się jakie warunki użytkowania i przechowywania „lubią” smartfony.

Prąd to nie wszystko

 

Choć większość współczesnych telefonów ma niejako wbudowaną odporność na wilgoć, to trudno oczekiwać, że urządzenie traktowane po macoszemu będzie przez cały czas spełniało bezawaryjnie swoje zadanie. Przypadkowe zamoczenie to jeszcze nie tragedia i nie powinno odbić się negatywnie na funkcjonalności. Są jednak inne czynniki, które mają znaczenie. Przykładowo akumulatory nie są przystosowane do wysokich temperatur, w niskich także może dojść do znacznie szybszego rozładowania, co wynika z charakteru procesów chemicznych zachodzących w ogniwach. Profilaktyka „cieplna” sprowadza się zatem do przechowywania urządzenia w temperaturze bliskiej pokojowej, oraz unikania skrajnych wychłodzeń, oraz przegrzewania. Na nawiasie warto dodać, że część urządzeń posiada ekrany dotykowe, które nie funkcjonują poprawnie w niskich temperaturach, a zwłaszcza mogą odmawiać posłuszeństwa w sytuacji, gdy ktoś, komu zmarzną palce, próbuje z nich skorzystać. Dzieje się tak dlatego, że ekrany są projektowane tak, aby reagować na dotyk jedynie ludzkich palców, które mają określoną temperaturę. W większości przypadków zabezpiecza to telefon przed przypadkowymi dotknięciami ekranu i niechcianymi komendami w kobiecej torebce, czy kieszeni, lecz czasem może zaistnieć konieczność wykonania telefonu na dużym mrozie, a smartfon nie będzie reagował na polecenia wychłodzonej dłoni.

Kurz, dym i tłuste palce

 

Lista czynników negatywnie wpływających na telefon nie ogranicza się do zimna, czy zbyt wysokiej temperatury. Kurz, brud, czy tłuszcz mogą wpłynąć wręcz katastrofalnie. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa ochrona samsunga? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w dodatkowe chusteczki, czy ściereczki, które pomogą usunąć zbierające się zanieczyszczenia, które przenoszą się z dłoni na powierzchnię smartfona. Mieszanka tłuszczu, kurzu i osadu dymu papierosowego potrafi być iście „zabójcza” dla sprzętu elektronicznego, gdy dostanie się przez krawędzie przycisków, otwory słuchawkowe czy gniazdo ładowarki.