Znaczenie karty pamięci w telefonie komórkowym

Współczesne telefony komórkowe w praktyce nie mogą się obejść bez dodatkowej, wbudowanej, lub osobno zakupionej pamięci. Jest potrzebna niemal do każdej czynności wykonywanej za pomocą urządzenia, za wyjątkiem dzwonienia i rozmów. A to dlatego, że telefon komórkowy stał się przenośnym komputerem, przysłowiowym szwajcarskim scyzorykiem do każdego zastosowania, który sprosta nawet skomplikowanym obliczeniom matematycznym.

 

Wszystko zaczęło się od charakterystycznej dla człowieka chęci do gromadzenia różnorodnych zbiorów wszelakiego rodzaju. Niegdyś notatniki były zapisane po brzegi nazwiskami, adresami i telefonami kontaktowymi, trzeba było nosić je ze sobą, a największą zmorą było jego zgubienie, a w najlepszym przypadku konieczność przepisywania wszystkich kontaktów do nowego, bardziej pojemnego egzemplarza. Tymczasem wraz z upowszechnieniem się smartfonów rolę papierowego przechowywania kontaktów przejęły telefony.

 

Telefon, sms, mms

 

Do podstawowego działania telefon musiał umieć obsłużyć trzy funkcje: dzwonienia i rozmawiania, wysyłania wiadomości tekstowych, a nieco później także wiadomości multimedialnych – tak zwanych mms-ów. Wydawałoby się, że to niewiele, a jednak choćby w kontaktach biznesowych, gdzie konieczna bywa bardzo intensywna komunikacja, niezwykle łatwo o szybkie nagromadzenie numerów telefonów, przypisanych do nich nazwisk, smsów, a zwłaszcza mms-ów. Te ostatnie są potencjalnie najbardziej pamięciożerną formą porozumiewania się. Wynika to głównie z rodzaju informacji, jakie wymagają zapisu: tekstu, oraz elementu multimedialnego, którym najczęściej są zdjęcia. Mimo ograniczenia, gdyż każda wiadomość mms ma maksymalny rozmiar, wiadomości te łatwo się kumulują. W ten sposób użytkownik w którymś momencie orientował się, że nie ma możliwości odczytania nowego mms’a, ponieważ całą pamięć w telefonie ma już zajętą przez poprzednie wiadomości, co zmusza go do przejrzenia historii rozmów i wykasowania niepotrzebnych wiadomości. Nie w każdej sytuacji spokojne przeglądanie starych wiadomości jest możliwe, tym łatwiej było o całkowicie zbędny stres. Dodatkowo pod presją czasu nietrudno popełnić błąd i usunąć wiadomość naprawdę istotną.

Więcej pamięci, więcej swobody

 

Dzisiejsze telefony komórkowe mają najczęściej na tyle dużo pamięci własnej, że wystarcza do swobodnej obsługi wiadomości, a nawet do gromadzenia zdjęć, niektórzy producenci dają swoim użytkownikom wybór: choćby telefony Samsung umożliwiają dołożenie dodatkowej karty pamięci. Dzięki temu, w zależności od zasobności portfela i rozmiarów zapału do robienia zdjęć, czy przechowywania plików multimedialnych, o wiele łatwiej nie zobaczyć więcej strasznego ostrzeżenia „Brak wolnego miejsca w pamięci”.